Smok wawelski

Legendę o smoku wawelskim każdy z nas usłyszał po raz pierwszy będąc jeszcze małym brzdącem. Legendarny potwór mieszkał podobno w grocie znajdującej się tuż pod wawelskim wzgórzem w czasach legendarnego króla Kraka.


(by EazyIanish)

Smok terroryzował okolicę pożerając owce, barany i krowy pasące się na pastwiskach okolicznych wsi. Wielu odważnych próbowało go pokonać, ale niestety bezskutecznie. Unieszkodliwił go sprytny szewczyk Dratewka podrzucając mu owcę wypchaną siarką. Wiecznie nienasycony potwór połkną smaczny kąsek w całości.  Po chwili poczuł ogromne pragnienie i pobiegł czym prędzej do Wisły, aby się napić. Pił, pił, aż pękł. Bohater, za swój chwalebny czyn, został nagrodzony otrzymując za żonę córkę króla Kraka. Krakowianie, pomimo zła, jakie wyrządził ten niesforny smok, przywiązali się bardzo do niego i przyczynili się do stworzenia, według projektu Władysława Chromego, w 1972 roku metalowej rzeźby smoka wawelskiego, który co pięć minut lub na życzenie zionie ogniem.  Rzeźba początkowo miał być umiejscowiona na Placu Wolnica i miała być fontanną. Legenda o smoku wawelskim nie przyjęła się w kręgach historyków, którzy uważają, że w jaskini, aż do XVI wieku mieszkali ludzie.  Jedne źródła podają, że w następnym stuleciu, przy dolnym wejściu do groty znajdował się szynk, a zyski z niego służyły na opłacenie służby pracującej na zamku. Inne źródła donoszą, że jeszcze w średniowieczu w jaskini powstały gospody, w których najczęstszymi bywalcami byli flisacy.


(by yaffamedia)

Smocza Jama jest chyba najbardziej znaną jaskinią w Polsce. Częścią groty udostępnioną do zwiedzania dla wszystkich jest ciągnący się 81 metrowy korytarz, do którego możemy dostać się pokonując 135 stopniowe schody. Pozostałe zakątki jaskini udostępniane są do zwiedzania grotołazom.

Wawelski Smok jest bohaterem wielu legend, wierszyków i opowieści.  Pojawił się  jako postać pozytywna walcząca z opryszkami w animowanym filmie Porwanie Baltazara Gąbki oraz w ósmym numerze komiksu Nextwave, ale tutaj już jako Krakowska Bestia. Napisała o nim m.in. Katarzyna Małkowska w książce dla dzieci Legenda Smok Wawelski oraz Krzysztof Globisz w książce Smok wawelski. Jest on również główną postacią książki Czesława Janczarskiego O smoku wawelskim.

Jego uśmiechniętą, radosną figurkę z pluszu, gipsu lub metalu  można kupić w Krakowie praktycznie wszędzie.

Kochający smoka Krakowianie rokrocznie w czerwcu organizują smoczą paradę. Ulicami Krakowa powolnym krokiem przechodzi radosny pochód wielobarwnych smoków. Niektóre są malutkie, inne ogromne, ale wszystkie wyjątkowe!